Ha rendelkezünk alapvető számítógépes ismeretekkel, egy új blog elindítása nem jelent túl nehéz feladatot. A regisztráció és néhány beállítás után már írhatunk, szerkeszthetünk és posztolhatunk is. Amennyiben az első néhány közzététel euforikus hangulata után sem huny ki bennünk a belső motiváció és még az életmódunkba is belefér, akár évekig is kitarthatunk egy blog mellett – anélkül, hogy az valóban sikeres lenne. Az olvasottsághoz, elismertséghez ugyanis nem elég grafománnak lenni és mindent megírni, ami csak az eszünkbe jut. Kemény munka áll a mögött, hogy egy virtuális napló körül elkötelezett olvasóközönség alakuljon ki.
Melyek azok a személyiségjegyek, tulajdonságok, amelyek hozzásegítenek ahhoz, hogy te is a legjobbak közé tartozhass?
1. A jó blogger szereti, amit csinál.
Kézzelfogható tény, hogy blogolásból meg lehet élni. Szerencsére az interneten több szerző is őszintén, takargatás nélkül beszél arról, hogy milyen módon és pontosan milyen összegekért helyez el a bogján egy-egy szponzorált linket, mennyi pénzt sikerül a hirdetésfelületek által összegyűjtenie, vagy elektronikus könyvek, esetleg tanácsadás során keresnie. Befutott projektek esetén a végösszeg kimondottan irigylésre méltó.
A siker egyik titka, hogy mindezek ellenére meg tudjuk tartani a téma iránti belső motivációnkat, és elsősorban ne a kassza gyarapodására gondoljunk, miközben a billentyűzet fölött görnyedünk. Az olvasóhajhászás céljából íródott cikkekből csöpög az izzadságszag – tényleg nem érdemes!
2. A jó blogger kitartó.
Blogolással nem lehet rövid időn belül befutni. Ahhoz, hogy az olvasók rendszeresen visszatérjenek az első kattintás után is, szükség van arra, hogy kiépítsünk számukra egy valóban érdekes és tanulságos bejegyzésekből összeálló “könyvtárat” – ehhez pedig időre van szükség. Amíg csak három-négy cikk található a felületünkön, nincs esélyünk arra, hogy fönntartsuk a figyelmet. Statisztikák szerint nagyjából 50 megjelentetett bejegyzés szükséges ahhoz, hogy jelentősen megemelkedjen a visszatérő látogatók aránya.
3. A jó blogger szisztematikus.
A sikeres blog nem csupán bejegyzések halmaza. Sorozatokból áll, témaköröket jár körül alaposan. Ideális esetben a bejegyzések megjelenési napja sem attól függ, mikor tudjuk egyéb kötelességeinkkel összeegyeztetni az írást. Rendszer van abban is, hogy melyik napokon számíthatnak újdonságra a visszajáró olvasók. Nagyon fontos az, hogy előre megtervezzük a feladatokat, időbeosztást készítsünk – és tartsuk is magunkat ahhoz!
4. A jó blogger tudatos.
Nagyszerű dolog a megérzéseinkre és az ösztöneinkre hallgatni. Léteznek azonban olyan esetek, amikor ennél pontosabb adatokra van szükség. Szerencsére ingyenesen és egyszerűen számon tudjuk tartani például azt, hogy mikor és honnan érkeztek olvasók a blogunkra, milyenek a Facebook-oldalunk kedvelőinek demográfiai jellemzői, hányan és hogyan kapcsolódnak be aktívan is a blogunk életébe egy-egy megosztás vagy kommentár formájában. Fontos és tanulságos adatok ezek – nagy kár lenne őket figyelmen kívül hagyni!
5. A jó blogger aktívan bekapcsolódik a közösségbe és szeret együttműködni.
Mivel online felületet használunk arra, hogy gondolatainkat vagy speciális tudásunkat megosszuk az érdeklődőkkel, könnyű megfeledkezni arról, hogy nem elszigetelten működünk, hanem egy, az egész világra kiterjedő közösség tagjai vagyunk. A fórumokba, különböző csoportok életében, működésében pedig nem csak azért jó részt venni, mert sok esetben pont innen érkeznek majd hozzánk az elkötelezett olvasók (hiszen például azonos témát járunk körbe), hanem azért is, mert az új kapcsolatok, esetleg barátságok kialakítása még élvezetesebbé teszi a munkánkat.
(Itt és most szeretném a figyelmedbe ajánlani a Blogokról.Neked. Facebook-közösségét. Érdemes kattintani!)
6. A jó blogger jogtiszta.
Csábító és kényelmes munkamódszer az internetről összeollózott képekből állítani össze bejegyzést, a hozzá tartozó szöveget idézőjelek közé másolva, hogy megnyugtathassuk magunkat, nem vettünk el semmit a másik, nálunk talán sokkal sikeresebb kollégától. Talán az eredménye is megvan (már ami a látogatószámlálót illeti), hiszen jóval könnyebben emészthető a vasárnap délutáni süti és kávé mellé az aranyosan nyújtózkodó kiscicákat felvonultató bejegyzés, mint az elgondolkodtató, igényesen megírt cikk a menekültek helyzetéről vagy a nemek közötti egyenlőtlenségről.
Tudatosítani kell azonban, hogy nem minden, ami az interneten van, ingyenes. Ahogyan a filmek és a zene sem azok, a legtöbb kép és szöveg sem tartozik ebbe a kategóriába. Minden egyes alkotás mögött sok munka áll, esetlegesen több évi tanulás eredményeire építve. Amennyiben a szöveg/kép alkotója nem ad kifejezetten engedélyt munkája újrafelhasználására, akkor minden esetben kérdezni kell és engedélyt kell kérni! Kivétel nélkül. És sok esetben nagyon kellemesen meg fogunk lepődni 🙂
7. A jó blogger folyamatosan tanul és olvas, fejleszti íráskészségét.
A sikerhez nem elég a billentyűzetet bűvölni – folyamatosan fejlődni kell. Ha már egyszer véletlenül abbahagytuk, mert óvatlanul belecsúsztunk a rutinba az érettségi / diploma megszerzése vagy a csemeték megszületése után, akkor picit talán nehezebb újra lendületbe jönni, a folytonos tanulás azonban nemcsak a blogunk felfuttatása miatt hasznos, hanem a személyiségfejlődésünkhöz is nélkülözhetetlen.
Bizonyos szintű technikai tudás, marketingismeretek, nyelvtanulás (hogy külföldi szakirodalmat is olvashassunk), fotózási tippek, trükkök – valamennyi hozzátesz egy morzsát ahhoz, hogy büszkék lehessünk arra, amivel foglalkozunk. Sok gyakorlást és elkötelezettséget igényel az íráskészség fejlesztése is, ennek pedig az egyik fontos része az, hogy olvassunk is, ne csak írjunk. Nem kell feltétlenül minden este Marcel Prosut-t vagy Dosztojevszkijt bújni elalvás előtt, de a minőségi irodalom fellapozása igenis segít!
8. A jó blogger hajlandó invesztálni – és nem csak az idejét.
Ahhoz, hogy elérjünk valamit, először nekünk magunknak kell befektetni – időt, igyekezetet, és bizonyos esetekben anyagiakat is. Természetes, hogy körültekintően meg kell fontolni, mi az, amire pénzt szeretnénk költeni, de van, amikor nem a legolcsóbb megoldás a legjobb.
Ha egy bonyolult és igényes kérdéskörben nem ismerjük ki magunkat, érdemes mérlegelni, mi éri meg jobban: időt áldozva a tanulásra mélyre ásni magunkat a tudnivalókban, így a megszerzett tudásnak a jövőben is hasznát vesszük, vagy anyagi ráfordítással ugyan, de sokkal gyorsabban eljutni a megoldásig, pl. megfizetni egy profi fotóst vagy webdizájnert.
Ugyan minden hasonló kérdésre csakis egyedi választ lehet adni, de eddigi tapasztalataim szerint nekem szimpatikus megoldás a két véglet kombinációja, tehát amikor fizetős képzésen veszek részt egy olyan témakörben, aminek az ismerete a későbbiekben is a hasznomra válik.
9. A jó blogger nem szenzációhajhász.
A világban történő fontos eseményekről (a témakörben való tájékozódás után) ideális esetben képesek vagyunk saját, önálló véleményt formálni. Amennyiben az adott témához kapcsolódó gondolatok kapcsolódnak blogunk profiljához, és rendelkezünk elegendő háttértudással, minden okunk megvan rá, hogy a meglátásainkat nyilvánosságra hozzuk, esetleg még vitát is generáljunk velük és ezáltal is tanuljunk egymástól – természetesen tiszteletben tartva egymás nézőpontját és személyiségét.
Amennyiben viszont nem tudunk egy adott témához, eseményhez érdemi hozzászólást fűzni, nincs ok arra, hogy egy hírportál vagy egy másik blogger mondandóját újraközöljük.
10. A jó blogger flexibilis és nem fél kísérletezni.
Ahogyan a hétköznapi életünk is tele van (nem kizárólagosan pozitív) változásokkal, úgy a blogok világában is számítanunk kell arra, hogy az egyszer már kiismert rendszer fokozatosan átalakul, és tudomásul kell vennünk, hogy bármikor megtörténhet, hogy az addig bevált szabályok már nem működnek, az addig divatos dizájn egyszer csak idejétmúltnak hat. Fontos, hogy folyamatosan igyekezzünk lépést tartani az új tudnivalókkal, képezzük magunkat, és ne ijedjünk meg a változásoktól! Előfordulhat az is (különösen, ha az élbolyba szeretnénk tartozni), hogy valamilyen probléma megoldására még nem létezik bevált recept. Ilyenkor fölösleges stressz és kétségbeesés helyett magunknak kell kikísérleteznünk és megtalálnunk a megfelelő lépéseket. Nem egyszerű, de a későbbiekben így pont mi lehetünk azok, akik majd a többieknek segítséget nyújthatnak!
Ha úgy érzed, hogy néhány ponton még bőven van mit javítani, se keseredj el! Nem kell sem a következő hétfőig, a hónap vagy netán az év elejéig várni és frappánsan hangzó fogadalmakat tenni, a mai nap is tökéletes arra, hogy egy újabb lépést tegyünk afelé, amit el szeretnénk érni!
Szép hétvégét kívánok a Blogokról.Neked. csapata nevében:
Erika
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a Blogokról.Neked. Facebook oldalát! Hasznos információk, motiváció és támogatás vár.
Valamint lépj be Facebook csoportunkba is, ahol a bloggerek beszélgetnek, ötletelnek, segítenek egymásnak, tanulnak, fejlődnek, és együtt fejlesztik a blogokat!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: