A hét elején jött egy felkérés a Könyvek szárnyán tehetséges boggerétől. Azt szerette volna, ha blog elemzést készítünk az oldalról. Nagyon örültünk a lehetőségnek, nem kis részben azért, mert mindannyian szeretünk olvasni, és nagyszerű élmény volt egy új oldallal megismerkedni.
Petra nagyon kedvesen hozzájárult, hogy az elemzést veletek is megosszuk. Reméljük, hogy a lentieket ti is hasznosnak fogjátok találni, bármilyen blogot is írtok.
Igyekeztünk minél több praktikus, használható javaslatot és tippet belevinni. Hosszú a lista, de főleg azért, mert nagyon tetszik az oldal, és látunk benne fantáziát.
Kezdjük a közösségi médiával!
– A profil kép nagyon jó, világos, fiatalos, barátságos. A fejléc kép és profil kép összhangban van, hisz mindkettő rajzolt.
– Facebook oldal ’about page’ nincs kitöltve – Jó lenne megírni miért indult a blog, mi a cél vele, mire számíthat az olvasó.
– Valamivel több bejegyzés is lehetne: A legjobb heti 5 és 10 poszt között. Tetszik, hogy releváns tartalom, és Petra többnyire kérdez az olvasótól, ezzel is megpróbál párbeszéded kezdeni velük. Az is jó, hogy amit feltesz a Facebook oldalra, az a bloghoz kötődik.
– Néha mások által írt tartalom is mehet a Facebook oldalra, ezzel a témában való tájékozottság erősödik – Ez akár a linkcserés blogokkal is megoldható lenne.
– Hashtagek kellenek a feltett képekhez, és tartalomhoz (magyarul ékezettel + angolul). Fontosak a kereső optimalizáció miatt.
– Nincs Instagram – ez nincsen összekapcsolva Facebookkal
- A pozitívuma az lenne, hogy az olvasók jobban megismernék Petra személyiségét. Nem kell saját magáról képet feltenni, ha nem akar, de könyvekről, azok történetével kapcsolatos dolgokról, könyvtárakról, könyves üzletekről lehet. Bármit ami érdekli nyugodtan fotózhat. (Petra fantasztikusan reagált a visszajelzésre, amint megkapta a tanácsokat tőlünk, rögtön megkezdte az Instargram profil kialakítását. Már követheted is őt ITT.)
- Instagram tippek hamarosan jönnek a blogunkra! Az első bejegyzés már fent is van az Instagram egyik koronázatlan királynőjéről, Taylor Swiftről.
– Látogatottság nagyon jó. Ilyen rövid idő alatt ennyit elérni egy rétegbloggal nagyon szép teljesítmény, büszke lehet magára. (A blog csupán Áprilisban indult, és már 3200 felett van az olvasók száma.)
– Az olvasási kihívás nagyszerű, érdekes látni a haladást, de ezt az oldalsávba tennénk ki, nem leg lentre. Ha így marad az oldal felosztása, akkor a linkcseréknek jobb helye lenne lent az oldal alján.
– Hamarosan ablak nagyon jó – visszatérésre ösztönöz.
– Fejléc kontra szöveg – a szöveg barnás narancssárga, ezáltal nehezebben olvasható. A legkönnyebben a fehér alapon sötét szöveget olvassa a szemünk. Ebbe hamar belefárad.
– A fejléc viszont fekete, húzza a szemet – jobb lenne egy színben harmonizáló képet betenni.
– Magamról ablak elveszik – Amikor pedig megnyitjuk a linket hozzá, akkor nem tudunk meg semmivel többet a bloggerről, mert a google+ profil nincs teljesen kitöltve.
– Mint minden bloggernek, Petrának is meg kéne fogalmazni egy erős bemutatkozást. Miben különbözik a blog a többi hasonló tematikájú blogtól? Mi az, amiben jobb, miért olvassák őt, és ne másik blogot? Ha rögtön az elején nem tudja ezt szavakba foglalni, az sem gond, mert idővel, ahogy jobban alakul a blog, lehet rátalál egy teljesen egyedi irányzatra. Ha ez meglesz, akkor ki kell emelni, és legnagyobb erényé tenni!
– Csillagot szór az egér – nem zavaró, de felesleges.
– Facebook ablak a footerben – át kell tenni minél feljebbre, hogy szembetűnő legyen. Legjobban fő helyen, a jobb oldalsáv tetején érvényesülne, mert most a követők számának növelése az elsődleges. Ha többen követnek a facebook-on, akkor idővel ez megkönnyíti a dolgod, és nem kell olyan keményen megdolgozni az olvasókért.
– Oldalsáv – Kicsit zsúfolt az összhatás. Ha csak egy lenne, akkor a Facebbok widget szépen beférne, és az eddigi szövegek is rövidebbnek tűnnének. Minél áttekinthetőbb az oldal, annál jobb.
– A linkek nyíljanak meg új ablakban. Ha már elhagyjuk az oldalt, akkor kevesebb az esélye, hogy visszajövünk. Jobb ablakok között váltogatni, így a főoldal (blog) mindig könnyen szem előtt marad.
– Linkcsere helyett azt is ki lehetne írni: „Őket olvasom”. Ez személyesebb. A belinkelt blogokkal érdemes együttműködésre törekedni. – Legyen hozzá kép is, ez a ’kép widget’ istalálásával könnyen megoldható (keresd a plugint a neten). Több értelme van kitenni képet linkkel, mint csak a címet, mert így végképp nem tudjuk milyen blogra számítsunk kattintás után, és sokan inkább nem strapálják magukat.
– A bejegyzések végén nagyobb megosztó gombok is lehetnének. Ezek szépek, csak elvesznek.
– Ami viszont nagyon jó, az a visszajelző gomb. Lehet ezért is nem írnak teljes hozzászólást az olvasók, de legalább arra ösztönzi őket, hogy egy klikkel jelezzék tetszett-e amit olvastak. Tulajdonképpen ez is elég, mert tudni lehet, miből szeretnének többet látni.
– A bejegyzésekhez tartozó képek minősége lehetne jobb is. Tudjuk, képborítókat valószínűleg nehéz nagy méretben találni a neten (De mondjuk a blogger is fényképezheti). Viszont a többi kép, amit a történethez van beillesztve, mindenképp legyen nagyméretű, és jó minőségű. Minél nagyobb a kép, annál jobbat fog mutatni a blogon.
– Képek használatakor meg kell jelölni a forrásukat is.
Ami Petra blogjában a legjobb, az maga a blogger. Nagyszerű dolog, hogy aktívan keres olyan embereket, akik a blogról építő jellegű kritikát nyújtanak. Nem mi vagyunk az elsők, és merem állítani, nem is az utolsók akiket megkeresett. Nem minden blogger ilyen tudatos. És nem is mindenki ilyen motivált, mint Ő. Hisz a visszajelzést követően szinte azonnal nekiállt a blogot átdolgozni, megfogadva azokat a tanácsokat, melyeket hasznosnak ítélt.
Ne feledjük, hogy egy-egy blog a szerző szubjektív nézőpontját tükrözi, és nem várhatjuk senkitől, hogy teljesen alávesse magát mások ízlésvilágának, vagy elképzelésének. Ezért is szép a blogok világa. Mert mindegyik egyedi, csupa nagyszerű variációval. Petra irigylésre méltó lelkesedése garantálja, hogy a Könyvek Szárnyán még sokáig velünk lesz, és csak pozitív irányba fog fejlődni.
Írta: Thandi.
Ha tetszett a bejegyzés csatlakozz a Blogokról.Neked. Facebook közösséghez. Hasznos információk, motiváció és támogatás vár.
Képek forrása a Könyvek szárnyán blog és Facebook oldal.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: